Yetiştirici Rehberi
Aronia (Aronya) Yetiştiriciliği ve Üretimi
Sosyal Medyada Paylaş
26 Eylül 2019
yetistir

Aronia (Aronya) Yetiştiriciliği ve Üretimi

Aronia (Aronya), gülgiller familyasında yer alan, halk arasında güç meyvesi olarak adlandırılan bir bitki türüdür. Anavatanı Kuzey Amerika olmakla birlikte, uzun süredir Kuzeydoğu Avrupa’da tüketilmektedir. Ülkemizde Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde Aronia yetiştiriciliği hakkında araştırma ve denemeler devam etmektedir. Aronia, çalı formunda bir bitkidir ve boyu maksimum 1,5-2 m aralığındadır.

 

Bilimsel İsmi : Aronia melanocarpa

 

Kızılderililer bu meyvenin ilaç etkisi gösterdiğine inanmışlar ve bu yönünden faydalanmaya çalışmışlardır. Ayrıca bitkinin meyvelerini kurutup, yemeklere de ilave etmişlerdir, aynı şekilde yaprakları da kurutarak farklı çaylar ortaya çıkarmışlardır.

Aronia yaprakları sonbaharda kızıl renge bürünerek görsel bir şölen oluşturur ve kışa gelindiğinde yapraklarını döker. Estetik bir görüntüye sahip yaprakları sayesinde süs bitkisi olarak da kullanılmaktadırlar. Nisan sonu – Mayıs başı dönemlerinde çiçek açan bitkinin çiçek açması yaklaşık on gün sürmektedir ve çiçekleri beyaz renkte eşsiz bir manzara yaratmaktadır. Meyvesi ise mor menekşe – siyah tonlarında olup, buruk bir tada sahiptir.

 

 

Aronia
Aronia

 

 

 

Aronia Meyvesinin Faydaları

Halk arasında kanserle mücadelede etkili bir yeri olduğu düşünülen Aronia, vücudumuzdaki hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Aronia’nın kanser haricinde soğuk algınlığı, bağırsak, mide hastalıklarına, kronik iltihaplanmalara, karaciğer bozukluklarına ve bu gibi birçok sağlık problemine karşı etkili sonuçlar ortaya koyduğuna inanılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile içerisindeki antioksidan miktarının çilek, nar ve goji meyvesinde bulunan antioksidan miktarının 4 katı olduğu ortaya çıkmıştır. Böylelikle Aronia meyvesinin gerçek bir vitamin ve mineral kaynağı olduğu ortaya konulmuştur. Aronia, içeriğinde B12 ve D vitamini dışındaki tüm vitaminleri barındırmaktadır.

 

İklim İstekleri

Aronia, sert iklim koşullarına karşı oldukça dirençli bir bitki türüdür. Kışın sert geçtiği bölgelerde -25° C sıcaklığa kadar dona karşı direnç gösterir ve şehir içinde yer alan bahçelerde kirliliğe karşı oldukça dayanıklı, güçlü bir bitkidir. Bol güneş alan ve yarı gölge arazilerde yetiştirildiğinde oldukça iyi sonuçlar elde edilebilir.

 

Toprak İstekleri

Aronia’nın yetiştirilebileceği toprak skalası oldukça geniştir ancak kalkerli topraklarda yetiştiriciliği yapılamaz. Toprağın çok kuru olduğu bölgelerde de genellikle bitkilerde demir eksikliği nedeniyle yaprakların sarardığı gözlenir. Bitki, killi toprağı ve hafif asidik pH koşullarını tercih eder ve 5.2 – 8 arası pH değerlerinde yetişebilir.

 

Toprak Hazırlığı

Aronia yetiştiriciliği için yapılacak toprak hazırlığı, temel hazırlık işlemlerinden arazinin tesviye edilmesi, toprağın ufalanması için yaklaşık 30 cm derinlikte çift sürülmesi, tapanlanması ya da çapalanmasından oluşmaktadır.

 

Dikim Şekli

Aronia, tozlaşmaya ihtiyaç duymayan kendine döllenen bir bitkidir. Kendi çekirdeklerinden dahi üretimi yapılabilir. Aronia’nın arazi koşullarına ve yetiştiricilik gayesine göre değişebilen farklı dikim aralıkları bulunmasına karşın genel olarak kabul edilen dikim aralığı 0,6 m X 4 m’dir. Ancak geniş arazilerde 3 x 1,5 m aralıklı sıralara dikilmelidir.

 

Toprağın buzlanmaması ve vejetasyonun henüz başlamaması koşulu ile sonbaharda, kış boyu ve ilkbahar başlarında dikimi yapılabilir. Sıralar iplerle belirlenerek her 1,5 metrede bir sopa dikilerek dikim yeri işaretlenmelidir. Sıraların yerleştirilme yönlerinin Kuzey – Güney şeklinde olması önerilmektedir. Toprak yeterli oranda ufalandıysa ve istenen nem miktarına sahipse dikim işlemleri hızlı yapılır. Sıralar üzerinde çapı 30 cm, derinliği 20 cm kadar olan çukurlar açılarak dikim bu çukurlara yapılır. Dikim işlemlerinin ardından kök sisteminin üstüne atılan toprak ayakla bastırılarak sıkıştırılır. Ancak bu işlem esnasında kök boynundan çıkan, fundanın oluşmaya başladığı filizler olan yan dallara zarar verilmemesine özen göstermek gerekmektedir. Çalının 3 metre çapında, 2,5 m boyunda 30 kadar filizi oluşabilir.

 

 

Aronia melanicarpa
Aronia melanicarpa

 

 

Aronia Yetiştiriciliğinde Sulama

Aronia yetiştiriciliğinde toprağın tercihen sürekli nemli kalması istenmektedir ancak toprak iyi drene edilmiş olmalıdır. Bu nedenle yağışların yetersiz olduğu bölgelerde toprak nemi baz alınarak uygun sulama yapılmalıdır.

 

Aronia Hasadı

Bitkinin meyveleri ağustos ayında olgunlaşmakta ve meyveler uzun süre bitki üzerinde kalabilmektedir. Bitki verime 2-3 yaşından itibaren başlamaktadır. Hasat yaklaşık bir ay devam etmektedir. Elde edilebilecek verim miktarı bakım şartlarına göre değişmektedir ancak bitki başına verim ortalama olarak 0,5-1 kg aralığındadır. Bu da dekara ortalama olarak 200-400 kg ürün verimi anlamına gelmektedir. Meyveleri oldukça küçük olmakla birlikte ağırlıkları ortalama olarak 0,6-1 gramdır. Bir kilograma denk gelen ürün sayısı 1000 adet kadardır.

 

 

 

 

Aronia (Aronya)
Aronia (Aronya)

 

 

Aronia Nasıl Tüketilir?

Doğal şifa meyvesi ve koruyucu meyve olarak isimlendirilen Aronia’nın antioksidan özelliğinden yararlanmak için meyve suyu olarak günde iki kez 50-60 ml tüketmek kafidir, önerilen maksimum tüketim değeri günlük 200 ml olarak sınırlandırılmıştır. Tüketim kuru meyve olarak yapılacaksa meyveler öncelikle 41-42°C’de kurutulur ve günlük 40 gram tüketim yeterli olmaktadır.

Meyvenin kendisini yemek yalnızca suyunu içmeye nazaran daha etkilidir. Çünkü meyvenin kabuğu etkili madde miktarı yönünden oldukça zengindir. Meyve farklı yapılarda kimyasallar içermektedir. Yapılan bir araştırma sonucunda Aronia 100’den fazla bitki içerisinde en yüksek antioksidan miktarına sahip olması yönünden bir kez daha dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır.

 

 

Bir Yorum Bırak