Yetiştirici Rehberi
Kimyon Yetiştiriciliği ve Üretimi
Sosyal Medyada Paylaş
26 Mayıs 2018
yetistir

Kimyon Yetiştiriciliği ve Üretimi

Kimyon , kokusundan faydalanılan ve ülkemizde sıklıkla kullanılan bir baharattır. Son zamanlarda ülkemizde ve yurt dışında sucuk üretiminde, ilaç sanayinde ve boya sanayinde kullanılmaktadır. Ülkemizde üretilen kimyon birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Özellikleri

Kimyon bitkisinin tohumu 4-5 mm uzunluğundadır. Açık kahverengi renge sahip olan tohumlar oldukça küçüktür. Bitki ortalama 35-40 cm boy uzunluğunda ince uzun bir bitkidir. Gövdesi üzerinde küçük yapraklara sahip hafif bir bitkidir. Genel olarak 15 Şubat ve 15 Mart tarihleri arasında ekimi yapılır.
Kimyon

 

İklim İsteği

Üretimi genellikle Orta Anadolu Bölgesinde, özellikle Afyon, Ankara, Eskişehir, Konya illerinde yapılmaktadır. Eskişehir bölgesinde kimyon bitkisi zıra diye tabir edilir.

Toprak Yapısı

Oldukça  narin bir bitkidir. Bu nedenle hafif bünyeli, kaymak bağlamayan, yabancı ot yoğunluğu minimum düzeyde olan topraklarda iyi verim verir. Hamdan yeni açılan topraklar yetiştiricilik için oldukça uygundur. Eğer üretim çorak, kepir topraklarda yapılıyorsa, iyi verim alınabilmesi için o yılın bol yağışla geçmesi gerekmektedir.

Gübreleme

Tohumlar toprağa ekilirken mutlaka fenni gübre ile birlikte ekilmelidir. Bitki fosforlu ve azotlu gübreye ihtiyaç duyar. Ekim sırasında toprağa 10 kg %18-46 DAP veya 10 kg %15-45 kompoze gübre ve 10 kg %20-20 Kompoze veya sadece 10 kg %26 A. Nitrat gübresi verilmelidir. Çimlenen tohumla toprak yüzeyine çıktığında 10-15 kg azotlu gübre serpilmesi verimin artmasına neden olur.

Toprak Hazırlığı

Kimyon bitkisinin münavebesi genelde hububat ile yapılmaktadır. Bu nedenle hasadı yapılmış tarlalarda kalan sapların yakılmalı ve yağış sonrası 18-20 cm derinliğinde sürülmelidir. Ekim yapılmadan önce yağışların toprağı yumuşatması beklenir.
Kimyon tohumu

 

Ekim

Tohumların ekimi genellikle sıraya yapılır. Genelde ekim sırasında mibzer kullanılır. Küçük arazilerde serpme ekim yapılabilir. Ekime uygun hale getirilen tarla dönüm başına 10 kg fenni gübre ve 1 kg  tohum gelecek şekilde ekilir. Tohum ekimi toprağın 2-3 cm derinliğine yapılmalıdır. Daha derine ekilen tohumların çimlenmesi imkansızdır. Bu nedenle toprak hazırlığı çok iyi yapılmalı ve tohum ekiminde çok dikkatli olunmalıdır. Ekimi yapılmış olan tohumların çimlenmesi ortalama 30-40 gün sürmektedir.

Bakım Ve Yabancı Ot Mücadelesi

Bitkinin çimlenmesi ve gelişmeye başlamasıyla birlikte tarladaki yabancı otlar da gelişmeye ve büyümeye başlar. Tarlada görülen yabancı otlar el ile yolunmalıdır. Mücadele kimyasal ilaçlarla da yapılabilir. Yabancı ot ilacı bitkinin çiçeklenme döneminde yapılmamalıdır. Aksi taktirde verim büyük oranda düşer.

Kimyon Hasadı Ve Harman

Bitki, Haziran ayı içerisinde çiçeklenmeye başlar. Hasat Temmuz başlarında bitki kahverengileşmeye başladığında yapılmalıdır. Hasadı yapılan bitkiler demet haline getirilir. Harman, biçerdöver ile veya sopalarla dövülerek yapılır.

Verim

Optimum koşullarda bir dönüm alandan ortalama 60-80 kg kimyon elde edilir. Uygun olmayan koşullarda bu verim 20-30 kg’ye kadar düşebilir. Dönüm başına en iyi verimi alabilmek için küçük alanlarda üretim yapılmalı ve tarlanın bakımı iyi yapılmalıdır.
Kimyon

Bir Yorum Bırak